Риболовля на Десні – відгуки рибалок

287

“Сталося так, що з раннього дитинства я прикипів душею до цієї річки. Чудова природа, ну і звичайно ж рибалка змушують повертатися сюди знову і знову за яскравими враженнями. Десна дуже звивиста середня річка, з досить швидким плином. На ній практично немає прямих ділянок, багато з поворотів перевищують 180 градусів. За кожним з них вас чекає унікальний пейзаж. Коси змінюють круті береги, перемежаючись з численними притоками, затоками, старими руслами і островами. Заливні луки змінюються густими гаями і піщаними плесами. У Десні налічується понад 35 видів риб.

Ловити з берега звичайно можна, але це накладає деякі обмеження. У сезон кращі місця можуть бути вже зайняті рибалками, а до багатьох точках просто неможливо пробратися через бурхливої рослинності або заболоченості. Тільки наявність човна дарує справжнє рибальське щастя і свободу. Це я усвідомив минулого літа, коли обзавівся великим надувним човном. Вибір припав на човни барк, без мотора, але з жорстким транцем для нього. До вибору підходив грунтовно, зваживши всі моменти, такі як співвідношення розмір\вага, якість кочетів для весел, сидінь і інші.

Я уявити не міг, як буду ходити по Десні без мотора, та ще й проти течії. Але, як виявилося, човник слухняно і досить жваво ковзає по водній гладі на весловому тязі. Якщо не плануються далекі переходи вгору по річці, то мотор особливо і не потрібен. Правда, сильний зустрічний вітер може завадити навіть більше, ніж протягом. Але фізичні навантаження – це здоров’я, а у веслуванні ще й є щось медитативний.

На кожному повороті Десни струмінь її течії вимушено впирається то в правий, то в лівий берег. У цих місцях утворюється круча, яка з роками все більше підмивається. Дерева стоять близько від краю кручі з часом падають у воду. Майже на кожному кроці можна зустріти такий «бурелом», що лежить в ямах під кручами.

У дитинстві я багато наслухався від бувалих рибалок про ці загадкові сомовьи ями і корчі. Про десятки метрів глибини і про сомів «під стопятсот кіло», що колись у них мешкали. Що ж, у 80-ті роки, можливо, так і було. Але минулого літа з допомогою човна був розвіяний міф. В цих ямах виявилося не більше 3-4 метрів глибини. Так, з припиненням судноплавства та очищення фарватеру, Десна, на жаль, значно обміліла. Але риба є, і немало! Потрібно просто проявити кмітливість та знання. Я от, наприклад, розставляв снасть на хижака в різних стратегічних місцях. В ямах – сподіваючись на сомика, а на піщаних перекатах – чекав судака і окуня. Очікування непогано виправдовувалися – без риби не сиділи ні дня. А за допомогою човна барк не становило праці кілька разів на день перевіряти всі снасті і «знімати» трофеї.

Ні хвоста, ні луски Вам, панове!”

(Відгук рибака і любителя риболовлі на Десні)