Подорож в Щолкіно (Крим, Азовське море)

335

В один з літніх відпусток, під час нашого самостійного і незалежного авто-туру по східному Криму, ми вирішили не обійти увагою і узбережжя Азовського моря. До цього вже побували у Феодосії, Орджонікідзе, Керчі, чому б не скупатися ще і в теплих водах Азова? Тим більше, зовсім недалеко їхати.

Багато хто з нашої компанії, як і я сама, ніколи в житті не були на Азовському морі, тому нами було прийнято рішення зупинитися на кілька днів де-небудь біля мису Казантип, щоб крім пляжного відпочинку ще й оглянути мис і його околиці.

Де зупинитися, ми поняття не мали. Ткнули пальцем в карту, де якраз поблизу мису розташований місто Щолкіно. Перше-ліпше в інтернеті оголошення про здачу квартири в Щолкіно (дивилися на сайті http://sdamnaleto.com/) принесло позитивні результати, і ось ми вже рушаємо за адресою.

Щолкіне – наймолодше місто Криму, заснований в 1978 році як селище будівельників Кримської АЕС, якої, до речі, так і не судилося послужити людству, але про це пізніше. Названо містечко на честь фізика ядерника Кирила Щолкіна.

Три мікрорайону з досить щільною радянською забудовою здіймаються практично в чистому полі, будучи сусідами з негусто забудованим, розкидистим приватним сектором. Тут ніби зупинився час, але зовсім немає відчуття запустіння. Затишні вулички, палісадники, квітники, газони, пофарбовані бордюри і велика кількість зелені – все це створює затишну і світлу атмосферу, яку не в силах зіпсувати похмурий вигляд панельних дев’ятиповерхівок.

Карта: Азовське море, Щолкіне, Леніне, мис Казантип

Просто трохи не звично бачити багатоквартирні будинки прямо на березі моря! Створюється оманливе відчуття, що щось тут «не на своєму місці», але коли ми оцінили вид з вікна п’ятого поверху на захід, що минає, за морський горизонт – все встало на свої місця.

Щелкино Крым

Захід сонця у Щолкіне

Ми успішно і дуже дешево зняли квартиру на три дні і почали досліджувати пам’ятки. Вся інфраструктура, магазинчики, кафе і ресторани, ринок розташовані в центрі Щолкіно. Відмінний піщаний пляж розтягнувся підковою на кілька кілометрів уздовж всього містечка. Хоч море то й Азовське, але біля самого берега нормальна глибина. Повноцінно купатися і плавати можна вже в 7-10 метрів від кромки води.

Початок вересня в Криму вважається досить активним оксамитовим сезоном, однак відпочиваючих в Щолкіно спостерігалося трохи. Шезлонгів, пахлави іншої пляжної мішури теж не було. Нас, як любителів спокійного і вільного відпочинку цей факт дуже порадував. Море, пісок, захід, легкий бриз. Романтика. І ніхто не кричить над вухом :-).

Щелкино Крым

Місцева визначна пам’ятка – альтанка біля моря

Мис Казантип. Це місце є охоронюваним природним заповідником, але доступ для піших туристів відкритий абсолютно вільно. Сам мис розташований на піднесеності, що дозволяє сповна насолодитися пейзажами. Звідти, як на долоні, відкриваються чудові види.

Ось він, Казантип!

Берегова лінія мису скалиста, обрывиста, порізана гротами, печерами і дуже мальовнича. Під час нашого візиту на Казантипі дув сильний штормовий вітер, і море порадувало ефектним прибоєм, який заворожуюче розбивався об скелі. Думаю, Айвазовському б дуже сподобалося тут. З-за цього вітру нам не вдалося обійти весь мис Казантип по периметру, але ми побачили майже все, що хотіли.

Вид з мису Казантип на Щолкіне

На наступний день ми вирішили прогулятися до залишків Кримської атомної електростанції. Її будівництво було розпочато ще в 1975 році, планувалося, що станція забезпечить енергією весь Крим. Завдяки цього грандіозного проекту і з’явився місто Щолкіно. Однак, вже в 1989 році від запуску станції відмовилися, враховуючи фінансові труднощі в країні і недавні події в Чорнобилі.

З тих пір Кримська АЕС прийшла в занепад і її продовжують методично розпилювати на метал. Станція знаходиться на під’їзді до Щолкіно. Величезний корпус енергоблоку здалеку видно з траси, пропустити це видовище важко.

Сама територія станції величезна. Незважаючи на те, що багато корпусу знесені і розпиляні, дещо збереглося. До речі, з 1995 по 1999 рік в машинному залі навіть проводилися дискотеки відомого фестивалю електронної музики «Казантип». Тепер тут все закинуто, розвалено і поросло травою. Видовище сумне, сумне і трохи моторошний.

Спустошене будівля енергоблока завиває і пощелкивает на вітрі залишками металоконструкцій, як би нагадуючи людям про їх недолугому і недбалому ставленні до природних, а головне – до людських ресурсів. На станції панує сумна атмосфера нездійснених надій. Адже для багатьох, можливо, цей проект був справою всього їхнього життя. Але в цілому об’єкт оглянути цікаво. Похмурі думки змінилися позитивом, коли ми зустріли цілу зграйку напівдиких коней і лошат, мирно пасуться на території станції. Чи То місцеві фермери недогледіли, чи то так у них задумано…

В Щолкіно ми провели всього три дні. Провели б ще парочку – та графік подорожей не дозволяв. Враження залишилися дуже хороші. Ідеальне місце для спокійного сімейного відпочинку, прямо на березі моря. Народ привітний, доброзичливий. Ціни на житло здивували своєю демократичністю. Думаю, у цього містечка великі перспективи стати хорошим курортом (при сприятливих політичних розкладах).