Коли йти за грибами – найкращий час для збору грибів

1135

З цієї статті ви дізнаєтеся, коли які гриби ростуть в наших широтах, а також коли (в який день) їх краще збирати

Штірліц пішов в ліс за грибами.
Пошукав на галявинах. Не знайшов.
Пошукав під деревами. Не знайшов.
«Не сезон», — подумав Штірліц
і кинув коробку в сніг.

Всі знають, що найкращий час для масового збирання грибів – це осінь. Але осінь – поняття широке. У цій статті я спробую зібрати воєдино напрацьовані досвід збирання грибів поділитися інформацією про те, як і коли краще збирати гриби в наших широтах, оскільки гриби ростуть у лісі не тільки восени.

Літні та осінні гриби

Збирати гриби можна тільки восени. Багато хороші їстівні гриби типу маслюків, білих, підберезників починають з’являтися в наших лісах вже в кінці травня-початку червня і іноді ростуть все літо. Все залежить від погоди.

Їстівні гриби люблять тривалу вологу нежарку погоду, що в кінці травня і влітку трапляється не так вже й часто. Тому весняні і літні гриби зустрічаються не так часто, як хотілося б, а час збору грибів настає лише восени.

Але не кожна осінь підходить для грибів, а лише та, під час якої достатньо опадів і відсутні заморозки. Якщо весь вересень пройшов без дощів – грибів не чекай.

Роки бувають грибні і немає. Зазвичай на 3 грибних року припадає один негрибной, з посушливої осені, проте точну закономірність виділити складно – все залежить від поєднання погодних факторів.

Які гриби коли зростають

Збирати гриби добре з кінця серпня по кінець жовтня, до перших заморозків. Такі гриби, як маслюки, підберезники, підосичники (красноголовци) зростають зазвичай до кінця вересня – в жовтні, особливо якщо температура опускається нижче 10-12 С, їх рідко де зустрінеш. Зате початок жовтня – саме час для польських і білих грибів. Також у жовтні з’являються опеньки, які ростуть в наших лісах до заморозків, а деякі – і після. Проте вживати підморожені після заморозків опеньки не можна – у них після морозів виділяється отруйна речовина.

Коли якісь їстівні гриби можна збирати. Календар грибника і табличка збору найпоширеніших грибів

Табличка сезонності грибів в Україні (власні спостереження):

Календар грибника:

Кращий час для збору грибів

Збирати гриби зараз люблять багато, а завдяки інтернету і ЗМІ, люди дізнаються про грибних місцях поруч зі своїм містом – і по вихідних на трасах біля лісу вибудовується ціла вервечка машин. Тому ходити за грибами найкраще з середи по п’ятницю або на світанку в суботу. У неділю навіть в 5 ранку біля міста ви знайдете лише зрізи або самі дрібні гриби, не помічені проходили тут в суботу грибниками. Тому, якщо хочете насолодитися справжньою грибний «полюванням», а не підбирати залишки, візьміть відгул в середині тижня і поїдьте за грибами.

Від місячного календаря зростання грибів не залежить (у всякому разі, я такої залежності не помітила і ніколи про неї не чула), тільки від погоди.

Від часу доби збір грибів також не залежить, традиція йти за грибами раніше з’явилася від того, що кожен хотів зібрати їх першими. Особисто я переконана сова не заморочуюсь раннім вставанням, набрати пару кілограмів грибів можна і після полудня, особливо в будній день.

Грибні місця

Для успішного збору грибів потрібно знати грибні місця, бо як в одному і тому ж лісі на протязі кількох кілометрів може бути багато грибів, а через500 метрів– як відрізало. Це пов’язано з багатьма факторами, в тому числі і з поширенням грибниці. Тому якщо в грибний рік ви виїхали за грибами в ліс, але не знайшли ні одного їстівного – міняйте дислокацію. Якщо ви знаходите тільки зрізи, старі запліснявілі або з’їдені гриби – значить, вони тут ростуть, але, можливо їх до вас вже зібрали. У такому разі позначте це місце на карті і приїдьте туди в інший день, краще в будній.

Читайте статтю «Куди поїхати за грибами киянам – грибні місця біля Києва»

Отже, підсумовуючи вищесказане, ми одержимо такий висновок: найкращий час для збору грибів – це осінь, в середині тижня, через пару днів після дощу, порівняно теплі, але не спекотні дні. Також хорошим ознакою грибного часу є туман і теплі ночі. Неділя – найгірший день для збору грибів в тих місцях, де вже інші побували в суботу.