Гриби парасольки і їх отруйні двійники: як відрізнити? Поради з фото

1699

Гриби парасольки в наших широтах стали масово збирати лише нещодавно. Раніше цей делікатес був відомий лише вузькому колу грибників. Всі інші вважали парасольки величезними мухоморами або навіть блідою поганкою. А тепер завдяки інтернету грибники кинулися збирати парасольки і робити з них смачні відбивні.

Але як же навчитися відрізняти і збирати парасольки і не сплутати їх з отруйними двійниками? Давайте дізнаємося!

ДО ЯКОГО СІМЕЙСТВА ГРИБІВ НАЛЕЖИТЬ ГРИБ-ПАРАСОЛЬКА?

Гриб-парасолька (той, що самий величезний і який важко сплутати з чимось іншим) називається парасолька строкатий (лат. Macrolepiota procera) і відноситься до сімейства шампиньоновых і може вживатися сирим, без термічної обробки (як і класичний печериця).

Гриби-парасольки строкаті (лат. Macrolepiota procera). Саме їх і потрібно збирати!

Однак парасольками в народі називають ще кілька видів грибів – деякі лепиоты (парасолька лускатий) і хлорофиллумы (парасолька червоніє, хлорофиллум свинцовошлаковый, гриб-парасолька коричневий). Всі ці види також відносяться до сімейства шампиньоновых, але деякі з них отруйні!

ЯКІ ПАРАСОЛЬКИ Я РЕКОМЕНДУЮ ЗБИРАТИ

Особисто я не беру ніякі інші парасольки, крім парасольки строкатого (macrolepiota procera).

✔ При цьому вживати в їжу можна тільки свіжі, пружні гриби зі світлими, не засохлими пластинами. Підгнилі, мляві, висушене на сонці, дуже старі або занадто молоді екземпляри залишайте в лісі! До речі, визначити свіжість парасольки можна по запаху – у свіжого він буде грибний, шампиньоновый, а підсохлий або початківець псуватися набуває злегка рибний запах, як у тараньки. Такі парасольки не варто брати.

❗ Не беріть парасольки з темними пластинами під капелюшком. В кращому разі це буде вже почав псуватися гриб, в гіршому це буде ознакою отруйного двійника парасольки, про який ви прочитаєте нижче.

✔ Кладіть парасольки в окрему кошик або зверху на інші гриби, так як вони легко раскрошатся й помнуться, якщо на них покласти ще щось зверху.

❗ Не беріть молоді не розкрилися екземпляри і підозріло маленькі за розміром розкрилися парасольки – їх легко сплутати з отруйними грибами-двійниками парасольки строкатого.

Парасолька строкатий в різних стадіях росту.

МОЖНА ЗБИРАТИ І Є ПАРАСОЛЬКА ЧЕРВОНІЄ (Chlorophyllum rhacodes)?

Грибники збирають, але я їх не беру, так як їх легко можна сплутати з лепиотами або парасолькою коричневим. Та й їх неприємно-червонуватий відтінок на місці зрізу або пошкоджень не викликає довіри і бажання їх з’їсти. З тієї ж причини я не беру маремухи (їстівні мухомори сіро-рожеві). Та й за відгуками тих, хто їв червоніючі парасольки, на них можуть бути алергічні реакції і симптоми легкого отруєння. Тому алергікам і людям зі слабким шлунком я не рекомендую збирати і є парасольки, м’якоть яких червоніє при пошкодженні (зрізі або натисканні).

Парасолька червоніє

З ЧИМ МОЖНА СПЛУТАТИ ЇСТІВНИЙ ГРИБ-ПАРАСОЛЬКА (отруйні парасольки та їстівні двійники парасольки строкатого)

Сплутати парасолька строкатий можна з: парасолькою коричневим (Chlorophyllum brunneum), іншими рідкісними видами їстівних парасольок, деякими видами лепиот і з хлорофиллумом свинцовошлаковым (лат. Chlorophyllum molybdites). Розглянемо всі ці види окремо і виділимо відмінності.

✘ Парасольку свинцовошлаковый (Chlorophyllum molybdites)

Тут відмінності дуже неявні. Хлорофиллум свинцовошлаковый – отруйний гриб, дуже схожий на парасольку. Капелюшок білого кольору, покрита рожево-коричневими лусочками, від 7 до 30 сантиметрів у діаметрі, спочатку куляста, з віком набуває практично плоску форму. Ніжка отруйного гриба гладка, 10-25 см заввишки, від 1 до 3 см в діаметрі, стає коричневою в місцях ушкодження, у верхній частині є кільце. М’якоть біла, іноді на зрізі стає червонуватою, вираженого смаку і запаху не має. Вільні від ніжки пластинки білі, з віком змінюють колір сірувато-зелений або оливковий. При натисканні пластинки стають жовтими або коричневими. Помилковий гриб парасолька росте на території США, Австралії, Африці, в країнах Євразії.

Тобто від їстівного парасольки строкатого він відрізняється лише малюнком на капелюшку і головне – кольором пластин! При цьому у молодих екземплярів пластинки можуть бути білими! Свинцевий відтінок з’являється у гриба лише з віком. Трапляється поодинці або невеликими групами або «ведьмиными кільцями», в садах, на луках, полях.

Правда, є один великий плюс – Хлорофиллум свинцовошлаковый виростає в Північній Америці, Австралії та деяких країнах Євразії. В Україні цей отруйний парасольку поки офіційно не зафіксовано. Але це все справа часу, так що будьте уважні і завжди заглядайте під кришечку капелюшок!

✘ Парасольку (хлорофиллум) темно-бурий (Chlorophyllum brunneum)

Хлорофиллум темно-бурий або коричневий – за деякими відомостями отруйний гриб, дуже схожий на гриб-парасолька. Гриб з м’ясистою лускатої капелюшком коричневого кольору, що досягає в діаметрі 9-15 див. Ніжка біла, з віком стає сіро-коричневою, циліндричної форми, товста і досить коротка. Біля основи ніжки є своєрідний бульбоподібний наріст до 6 см в діаметрі. М’якоть гриба біла, при зламі злегка забарвлюється в червонуватий або помаранчевий відтінок. За деякими відомостями гриб має галлюциногенним впливом, його токсичні властивості до кінця не вивчені, вживання його в їжу у деяких людей призводило до алергічних та інших реакцій. Ці помилкові гриби-парасольки ростуть у країнах США, Угорщини, Чехії та Словаччини. А значить, можуть зустрічатися і у нас.

❗ Хлорофиллум темно-бурий або коричневий відрізняється своєю «коренастостью» і низькорослістю (більш низькою і товстою ніжкою) порівняно з парасолькою строкатим, а також більш темним кольором лусочок на капелюшку і тим, що його м’якоть на зрізі змінює колір, як у парасольки краснеющего. Ніжка не має характерного для парасольки строкатого малюнка, вона більш гладка.

Chlorophyllum brunneum – несправжній зонтик

Chlorophyllum brunneum – неїстівний парасольку! М’якоть у нього змінює колір на зрізі!

В УКРАЇНІ ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ ПАРАСОЛЬКУ З ТЕМНИМИ ПЛАСТИНАМИ:

Якщо бачите коричневі пластинки – таку парасольку не варто брати!

Коричневі пластинки у отруйного парасольки

Ніжки у парасольки строкатого і отруйного теж відрізняються. Зеленою стрілкою позначений парасолька строкатий, червоними – ніжки отруйних парасольок.

Ніжки їстівних і отруйних парасольок – відмінність

✘ Парасольку лускатий (Lepiota brunneoincarnata, Лепиота луската,
Лепиота коричнево-червона)

❗❗ Це один з найбільш небезпечних смертельно отруйних грибів ❗❗

Капелюшок цієї отруйної лепиоты 2-7 см в діаметрі, тонкомясистая, колокольчатая, напівкругла, пізніше плоско – або опукло-розпростерта, з горбком, кремувато – або сірувато-коричнева з вишневим відтінком, з темними, розташованими концентричними колами лусочками, які в центрі часто зливаються і утворюють суцільний покрив чорнувато-вишневого кольору, з тонким, подвернутым, пізніше розпростертим, хвилястим краєм.

Ніжка гриба близько 2-4 X 0,5—0,8 см, центрального розташування, циліндрична, іноді на підставі трохи вигнута, фистулезная, над кільцем біла, під кільцем, головним чином у підстави, темно-вишневого кольору з хлопьевидным нальотом, з швидко зникаючим кільцем.

Росте в букових лісах, парках, садах і оброблюваних грунтах. Вважається рідкісним видом. Однак якщо ви побачите такий гриб, не варто чіпати його руками!

✘ Лепиота острочешуйчатая

Гриб також відомий під назвами парасольку шорсткий, парасолька острочешуйчатый і лепиота шорстка. Подивіться, як відрізнити його від їстівного парасольки

🙋 Всі види лепиот можна подивитися в Енциклопедії грибів за посиланням: https://wikigrib.ru/grib/lepiota/

👆 Рекомендую уважно вивчити фотографії лепиот перед тим, як збирати їстівні парасольки!

ВІДМІННОСТІ ПАРАСОЛЬОК ВІД ЛЕПИОТ (КОРОТКО)

✤ Їстівний парасольку дійсно геометрично схожий на парасольку – з тонкої щодо розміру капелюшки ніжкою. Лепиоты ж або більш “дужі”, “приземлені” і “м’ясисті”, або зовсім мікроскопічні за розміром (порівняно з парасолькою)!

✤ Їстівний парасолька строкатий зазвичай виростає великих розмірів – капелюшок 20-35 см в діаметрі і ніжка висотою 10-30 (до 40) див. Лепиоты ніколи не бувають таких розмірів!

✤ У їстівного парасольки на ніжці обов’язково є велике кільце, яке легко рухається.

✤ В посуху або після заморозків можна побачити маленькі їстівні парасольки. Не рекомендую їх брати, так як починаючому грибникові найлегше запам’ятати: розмір має значення!

✘ Мухомори

Багато новачків плутають їстівні парасольки з мухоморами або іншими поганками. Однак варто хоч раз побачити справжній парасольку, і більше його вже ніколи не сплутаєш з мухомором!

У мухоморів немає кільця (а є “спідничка”) і по формі вони більш приземкуваті і з більш товстою ніжкою. Та й малюнок на капелюшку значно відрізняється.

Їстівні мухомори (маремухи)

Отрутний мухомор

——————————————————————————————————————–

♠ ПІДСУМОК: Які парасольки можна брати? ♠

✔ Беремо тільки розкрилися парасольки великих розмірів, на тонкій ніжці (щодо розміру капелюшки), з пружною світлої м’якоттю, не змінює колір на зрізі!

✔ Кільце на ніжці, якщо його посувати, повинно вільно пересуватися.

✔ «Малюнок» на ніжці парасольки повинен легко зчищатися нігтем.

❗ Розкрилися, карликових розмірів, червоніючі, жовтіюче, пахнуть рибою, мають дивну незвичну форму і незвичайний малюнок на капелюшку – фотографуємося на пам’ять і залишаємо в лісі!

Ознаки їстівного парасольки на фото:

Основні ознаки їстівного парасольки строкатого

= ФАКТИ ПРО ПАРАСОЛЬКИ, НАСАМКІНЕЦЬ =

Кільце у парасольки легко знімається з ніжки!

Пластинки білого або світло-кремового кольору (не сірі, не брунатні і не оливкові!)

У парасольки-строкатого платівки під капелюшком при натисканні не змінюють колір, парасольки краснеющего – червоніють. Не рекомендую збирати парасольку червоніє!

Парасолька червоніє

Відео про їстівний парасолька строкатий:

І НЕ ЗАБУВАЙТЕ ГОЛОВНЕ ПРАВИЛО ГРИБНИКА:

РАДЖУ ОЗНАЙОМИТИСЬ:

Їстівні (Неотруйні) двійники та різновиди гриба-парасольки

Як готувати парасольки – підбірка простих рецептів

Можна отруїтися їстівними грибами?

Фотографії в статті взято з інтернету і з групи “Гриби України” у фейсбуці, також є кілька крім моїх особистих.