Чудовий Крим (спогади і ностальгія)

288

«Я сюди ще повернуся, мені б тільки вибрати день».

Цей півострів, що омивається водами Чорного і Азовського морів, у всі часи був ласим шматочком для багатьох народів світу. З часів античності багато племена знаходили своє притулок на цьому невеликій ділянці суші, незважаючи на різне походження та віросповідання. Далеко не завжди вдавалося налагодити мирне співіснування.

Часи мінялися, мінялася політична карта світу, а тут ці зміни виникали ще стрімкіше. Новітня історія також є підтвердженням того, що не дивно, враховуючи географічне положення, клімат, природні та рекреаційні ресурси Криму.

Відпочинок у Криму

У Криму присутній унікальне, неповторне поєднання гірських ландшафтів, степів і лісових угідь. Чудові краси узбережжя надихають художників і поетів усього світу. Різноманітність берегової лінії важко переоцінити, навіть враховуючи її гігантську протяжність близько 2500 км. Тут змінюють один одного скелясті обривисті берега, безкрайні пляжі, гірські схили і піщані коси.

Все це благоліпність не залишить байдужим нікого, тому мільйони туристів з усього світу з року в рік відвідували цей райський куточок, незважаючи на практично повну відсутність так званого «європейського сервісу».

Так, в плані сервісу, інфраструктури, якості послуг туристичного Криму є куди рости. Як-ніяк багато років він був всесоюзної казенної оздоровницею з поставленим на потік обслуговуванням в стилі похмурої «тітки Люби» в білому кокошнику – продавщиці радянського гастроному. Так що якщо Ви любитель вальяжно розтягнуться на сонечку і скупатися в морі ні про що не піклуючись – ласкаво просимо в Туреччину або Єгипет, де при тих же фінансових вкладеннях буде «все включено» і в кращому вигляді.

З власного досвіду можу сказати, що тільки прихильник активного відпочинку розкриє для себе потенціал Криму та сповна насолодитися його красою і особливою атмосферою. Звичайно, активний відпочинок «дикуном» вимагає ретельної підготовки і планування, але в підсумку калейдоскоп вражень, романтика і дух свободи затьмарять з лишком будь-які незручності.

Отже, наприклад, Ваш власний незалежний тур по Криму передбачає відвідини декількох міст, їх околиць і багатьох визначних пам’яток як на узбережжі, так і в глибині півострова. Вирішуємо для себе, чи це авто-подорож (на своєму або орендованому автомобілі), або громадський транспорт і піші походи по цікавим місцям. Обидва варіанти по-своєму цікаві, обидва мають свої плюси і мінуси.

Піші походи вимагають ще більш ретельного планування. Необхідно продумати свій інвентар до дрібниць, щоб взяти все необхідне, але нічого зайвого. Адже вага рюкзака може зіграти вирішальну роль у вашій мобільності. Необхідно ретельно прокласти маршрути, з прив’язкою до громадського транспорту, враховуючи його графік, щоб не довелося витрачати дорогоцінні години на очікування, або долати позапланові кілометри з важким скарбом за спиною. Піші походи цікаві у спортивному аспекті, розширюють сприйняття світу і сприяють самопізнанню.

Пересування на особистому транспорті дарує більше свободи і незалежності в подорожі. Є можливість спонтанних прийнять рішень і змін маршруту. Знову ж таки – рюкзак за спиною не носити, нехай відпочиває в багажнику.

А якщо у Вашому розпорядженні мікроавтобус – можна взагалі забути про знімне житло на нічліг. З мінусів можуть бути тільки проблеми з паркуванням, але в Криму таких особливо не спостерігається. Та й витрати на паливо мінусом вважати не серйозно. Одним словом, якщо є машина, то авто-подорож по Криму – наш вибір!

А тепер трохи лірики… Спогади про Крим

…Цим суботнім вечором ми проводжаємо захід в море на піщаному пляжі в Новофедорівки, недалеко від міста Саки. Завтра вже гуляємо по Севастополю, відвідуючи незабутні місця героїчної військової слави. Балаклава та Фіолент затримають нас тут ще на пару днів. У середу, побувавши у Форосі, мчимо по узбережжю в бік Ялти. Живописна траса. Праворуч – море, по ліву – гори.

Сімеїз, Алупка, Алушта, Кореїз, Гаспра, Ялта, Севастополь… місць для ночівлі предостатньо. У четвер ввечері проїжджаємо Алушту і зупиняємося на день-другий в затишному селищі Рибаче. Тут є авто-кемпінг і вельми непоганий пляж. Ось і пройшла майже тиждень. Але є ще одна!

А попереду – Судак, Орджонікідзе, Феодосія, Керч. Так, і в Азовське море потрібно зануритися. Щолкіне, Казантипський заповідник… Ах, як ці два тижні мізерно малі! Ну нічого, на травневі свята поїдемо в Бахчисарай, подивимося центральний Крим, купатися-то прохолодно буде ще… От якось так.

Добре, коли так. Коли все неспроста.
Колі вітром все дути, а деревам – гойдатися.
Коли весело жити, якщо жити до ста.
А потім йти, хто куди – а потім все одно повертатися.

Повертаються всі. І друзі і вороги
Через найулюбленіших і відданих жінок.
Повертаються всі. І йдуть на круги.
І знову ж не вірять долю. Хто більше, хто менше.

Добре, коли так. Значить, шукають долю.
А знаходять себе, якщо все ж таки знаходять.
Якщо дірку в лобі ви бачили в труні
Приказав довго жити, вічним сном, дуба давши або як ще в побуті
Так добре і в труні…лише б з діркою в лобі.
Приказав довго жити, вічним сном, дуба давши або як там ще у побуті!

Тільки вічний вогонь все одно прогорить.
Нехай гарний цей сон. Тільки теж не вічний.
На Молочному шляху вхід з сходу відкритий
І знову молоко з грудей, по губах… І не можна змінити місце зустрічі!

(С) Олександр Башлачев